Bahçe Bakımı

Anasayfa / Hizmetler / Bahçe Bakımı
Ankara Bahçe Bakım ve Sulama
Ankara Bahçe Bakım ve Sulama
Ankara Bahçe Bakım ve Sulama
Ankara Bahçe Bakım ve Sulama

Bahçe Bakımı ve Sulama Hizmeti

Tarh alanı ( Bahçe alanı) bütün yabani ot ve bitki kalıntılarından temizleyiniz. İyi temizlenmiş ve işlenmiş bir bahçe alanında tohum veya bitki dikimi ortamı oluşmuştur. Bahçe alanının tohum ve bitki ekiminin sağlıklı hazırlanabilmesi için öncelikle toprak analizinin yapılması gerekmektedir. Avucunuza bir miktar toprak alarak iki elinizde bu toprağı sıkıştırın ve tprak gevşek kalıyorsa kumlu toprak olduğu anlaşılır. Eğer yapışkan bir toprak halinde geliyorsa o zaman kil topraktır.

Lakin her iki toprak türünün birleşmesi en iyi bahçe toprağı olarak kabul kabul edilmektedir. Kumlu toprak ve olgun organik gübre ile bir kaç kil toprağı ve olgun organik gübre ile kumlu toprağı karıştırarak en verimli gübreyi oluşturabilirsiniz. Toprağı işleyerek yüzey birikintileri ve leke oluşmaması için alanın kesinlikle düzlenmesi ve taş veya zararlı otlardan temizlenerek hazır hale getirilmesi gerekmektedir. Eğer verimli bir hasat düşünülüyor ise tohumların veya fidan ekimi için güneşi beklemek gerekmektedir. Fide ve bitkiler soğuk havadan zarar görmeye daha yatkındır.

Fidan ve bitkilerin toprak ısısının sürekli 12 derece ve daha yüksek sıcaklıklarda ekilmesi büyük başarı garanti etmektedir. Tohum veya fidan ekiminde kullanılacak fide ve tohumların dona karşı ne kadar dayanıklı olduğunu kesinlikle kontrol edilmelidir. Fide ve tohum ekim işleminin daha elverişli olması için genellikle satın alınılan ürün ve paketin üzerinde en elverişli zamanlar yazılı olmaktadır. Yine de internetten araştırma yaparak daha faydalı bilgiler edine bilirsiniz.

Fidan veya tohum ekimi daha uzun olan bitkiler bahçeye alanının arkasına ve ortasına dikilmelidir. Daha kısa olan bitkiler ise tarlanın ön kısmına veya kenarlarına dikilmeli veya ekimi gerçekleştirilmelidir. Bitki ve ekim işlemini kritik bir plana göre yerleştirmek önemlidir. Burada bir çapa yardımı ile bitki veya fidanların arasında mesafe açılmalıdır.

Burada bitkiler arasındaki kalan kısımlarının çapa ile alınmasına gerek olmayacak ve bitkiler birbirine gerektiği kadar uzak kalması yabani otların kolayca sökülmesine imkan verecektir. Ekim veya dikim işlemleri bu planlar doğrultusunda hareket edildiğinde daha verimli ve güzel sonuçlar alınması mümkün olacaktır. Belirli zaman aralıklarında bahçe bakımını dikkatle gerçekleştirilmeli yabani ot ve böceklerin temizlenmesi ve ayıklanması belirli zaman aralıklarında gerçekleştirilmelidir.

Damla veya otomatik sulama sistemleri ile bahçenizin sulama işlemlerinin gerekli ve yeterlilik alanlarına bakılarak daha sağlıklı yapılmaktadır. Lakin bu sistemlerin maliyetli olabileceğini düşünüyorsanız bir hortum aracılığı ile sulama şebekesinden sulama işlemini de gerçekleştirebilirsiniz. Sulama işlemleri verimlilik açısından çok önemlidir. Bahçe veya tarla alanda küçük ise taşıma su yöntemi ile de sulama gerçekleştirilebilir.

Bahçe bakım ve sulama işlemleri böyle planlı ve verimli bir şekilde yaparsanız ekim veya dikim işlemleriniz daha verimli ve daha zengin bir hasat elde etmeye uygun olacaktır. Avşar sulama ve peyzaj hizmetleri olarak bizlerde bahçe bakım hizmetleri ve bahçıvan hizmetleri de suna bilmekteyiz. Bağ, bahçe hobi bahçesi ve tarla gibi alanlarınızda bakım ve sulama dahil bütün hizmetleri deneyimli ekibimizle gerçekleştirebilmekteyiz.

YORUMLAR

  • Müşteri Profili

    Bilinmesi gereken önemli bilgiler. Bitkiler her zaman yaşamımız için en önemli canlılardır.

Yorum Yap

back