Fidan Dikim Teknikleri

Anasayfa / Blog / Fidan Dikim Teknikleri
Fidan Dikim Teknikleri
Fidan Dikim Teknikleri
Fidan Dikim Teknikleri

Fidan Dikim Teknikleri

Insanların peyzaj projelerinde en çok talep ettiği çim Fidan ağaç çiçek gibi bitkiler oluşturmaktadır peyzaj işlemlerinde Kim bu bitkilerin genel olarak kullanılır Ekim ve dikim şeklinde oluşturulmaktadır Lakin uygulama aşamasında ise bitkilerin Ekim yoluna gidilmektedirTicari ve sanayi amaçlı büyük ölçüdeki bitki üretimi için kullanılan tarımsal alan ve işletmelerde çalışmaların genel olarak kimi kimine göre daha avantajlı ve daha çok tercih edilmektedir

Bir dikimin başarıya ulaşmasında türün doğru seçilmesi dışında diğer önemli koşullar ise şunlardır:

  • 1. Toprak koşulları
  • 2. Fidan materyalinin seçimi
  • 3. Dikim öncesi hazırlık
  • 4. Fidan nakli

1. Toprak koşulları:

Dikilen fidanların gelişmesinde en önemli en etkili faktör toprak faktörüdür. Toprağın bitkilerin beslenme gücü hava oranı su miktarı ve köklerinin gelişmesinde çok büyük öneme sahip olan toprak türünün titizlikle analiz edilmesi ve ona göre dikim işlemini geçilmelidir. Toprak koşullarının gerekli koşulları sağladığına dair bir ön analiz yapılarak topraktaki gerekli koşulların oluşup oluşmadığını tespit etmek ve ona göre dikim gerçekleşmesini sağlamak büyük bir önem arz etmektedir.

2. Fidan materyalinin seçimi:

Ekim işleminde kullanılacak olan fidanlar, ekim işleminin bütün aşamalarının başarıya ulaşması ve gelişmesi açısından oldukça etkilidir. Bu nedenle yeni ve kaliteli fidan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar bulunmaktadır. İşte bu hususlar; Fidan'ın çeşidi yaşı ve boyunun ekimin gerçekleşeceği bölgeye uygun olması önemlidir. Kök ve sürgün ve tepe durumlarının dengeli ve orantılı olması gerekmektedir. Fidan materyalinin kalite sınıflandırılması yapılmış ve iyi bir kalitede olması gerekmektedir. Genel olarak iyi kalite ye giren fidanların tercih edilmesi önemlidir. Bitkilerin veya fidanların ufak boylu olması düşük maliyetli ve taşınma gibi avantajları olmaktadır. Lakin az gelişme ve kurak yaz aylarında daha fazla zarar görme gibi ne yazık ki dezavantajları da mevcuttur. İbreli ağaçlarda toprak üstü büyük boy değil de toprak üstü ve altı dengeli olanlar tercih edilmelidir. Koşulların diğer farklı durumlara yönelikçe kök ağırlığı daha fazla olan fidanlar tercih edilmelidir.

3. Fidan nakli:

Fidanların genel olarak sonbahar ve ilkbahar aylarında dikim sahalarına taşınması gerçekleştirilmektedir. Fidanların köklerinin kurumaması ve zarar görmemesi için dikim alanlarına transfer işleminde ambalajlı olarak taşınmalıdır.

4. Dikim öncesi hazırlık

Bitkilendirme işlemlerinin ne kadar dikkat ve nitelikli bir şekilde kaliteli Fidanlar kullanılsa dahi fidanlara söküm ve depolama ve bahçe sırasında dikkat edilmediği takdirde başarısızlıkla sonuçlanan bilinmektedir.

YORUMLAR

  • Müşteri Profili

    Ağaçlandırmayı sevenler ve değer verenler için çok güzel bilgiler.

Yorum Yap

back