Çim Alanlarda Gübreleme

Anasayfa / Blog / Çim Alanlarda Gübreleme
Çim Alanlarda Gübreleme
Çim Alanlarda Gübreleme
Çim Alanlarda Gübreleme

Çim Alanlarda Gübreleme ve Bakım İşlemleri

Insanlar yaşam alanları ve çevrelerinde doğayla iç içe olmak için genel olarak ağaçlandırma ve çim bitkilerinin kullanılmasına önem vermektedir. Çim bitkisi en çok kullanılan süs bitkisi olduğunu söyleyebiliriz. Genel olarak estetik ve fonksiyonel faydaları çerçevesinde sağladıkları faydalar göz önünde bulundurduğumuzda insanların stres ve duygusal bakımdan çok faydalı olduğunu söyleyebiliriz. Çim alanlar bulundukları alanları mükemmel bir şekilde kaplayarak oluşturdukları derin kökler ve erozyonun etkili bir şekilde önlemektedir. Güzel görüntüleri ve çekici yeşil renkleri ile peyzajın vazgeçilmez bitkilerinden biri olmaktadır. Çim alanların genel olarak birçok ortamda kullanılabilmektedir. Estetik olarak sağladıkları faydalar bakımından ve dayanıklılıkları bakımından futbol,golf ve birçok spor sahalarında kullanılmakta ve çim alanların rahat ve güvenilir ve dayanıklı olması mükemmel bir oyun ortamı ve zemini sağlamaktadır.

Ülkemizde ise genel olarak peyzaj alanlarında çim saha ve tesislerinin bakımlarının genel olarak hep çim saha ve tesislerinin bakımlarının hep ikinci planda kaldığı ve çim bitki örtüsünün zaman sonra yabani otlar ve hastalıkların baskısı ile yer yer kelleşerek zaman içinde dayanıklılıklarının ve güzel görüntüsünü kaybederek yer yer kelleştiğini gözlemleyebiliriz. Oysaki tekniğine uygun olarak doğru çim çeşitleri kullanılsa ve çim sahalar uygun bir şekilde gübreleme ve gerekli bakım ve sulama programları titizlikle gerçekleştirile bilinirse tabii ki bitkilerin yaşam süresi daha da uzatılabilir. Fonksiyonel faydaları ve estetik görüntüleri daha da uzun yıllar koruyarak ömürleri uzatılmış olur.

İnsanların sağlıklı bir şekilde kalabilmeleri için nasıl gerekli vitamin ve minerallere gerek duyuluyorsa çim ve bitkilerin de sağlıklı bir şekilde büyüyüp gelişmesi için belirli besin kaynaklarına ihtiyaç duymaktadır. Bitkilerin besin maddelerinin kaynağı, topraktaki organik madde ve minerallerin parçalanıp çözümlenmesi ile uygulanan bir ticari gübrelerin birikimleridir. Kaliteli ve sağlıklı bir çim alanı oluşturmak için gübrelerin ne kadar önemli olduğunu bilmeyen hiç kimse yoktur. Ama hangi gübre ne zaman hangi miktarda ve nasıl uygulanmalı? İşte bu sorulara en doğru cevaplar üretilmediği taktirde ve doğru gübreleme ve bakım yapılmadığı takdir de bitkilerin kaliteli ve gelişmelerini olumsuz yönde etkileyebileceği gibi çevreye zarar verme olasılığı da mevcuttur.

Çim bitkilerinin saçak kök yapısı besin elementlerinin alımı açısından idealdir. Besin elementleri ise bitkilerin bolca gereksinim duyduğu "makro" (örneğin, azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, mağnezyum) ve daha az miktarlarda gereksinim duydukları "mikro" besin elementleri (örneğin, demir, bakır, çinko, manganez) olarak iki sınıfa ayrılmaktadır. Azot, potasyum ve fosfor makro besin elementleri içinde çim bitkileri tarafından miktarca en çok ihtiyaç duyulan temel bitki besin elementleridirler. Mikro besin elementleri içinde ise demir çim gübreleme programlarına en sık eklenen elementtir.

Çim alanlar için uygun bir gübreleme ve bakım programı oluşturulabilmesi için başlangıç noktasında ilk olarak toprağın titizlikle analiz edilmesi gerekmektedir. Toğrağın analizi çim alan tesis edilmeden önce hazırlık bölümünde yapılarak sonrasında her 3 yılda tekrar edilmelidir. Toprağın pH düzeyinin,potasyum,fosfor ve diğer element besinlerinin ihtiyaç olup olmadığı ve uygulanma miktarlarının belirlenmesi gibi önemli bilgiler analiz sonuçları ile belirlenmektedir. Optimum büyüme ve gelişme için çim bitkileri yetişme ortamının pH seviyesi 6-7, fosfor içeriği 21-40 ppm ve Potasyum içeriği ise 100-200 ppm aralığında tutulmaldır. Fosfor ve potasyum seviyesi belirtilen değerlerin altında bulunması durumunda gübreleme yapılmaldır.

YORUMLAR

  • Müşteri Profili

    Güzel bir çalışma olmuş, Bu bilgilendirme çok güzel teşekkürler.

Yorum Yap

back